top of page

.

PROJELER UYGULAMALAR
buselik sitesi

01

Buselik Sitesi

Yapım Yılı :2003 , Mimari: Erkan İnce , Konstrüksiyon :KagirAhşap , Alanı 280 m² x 4 , Ahşap cinsi: Masif Larex ( Larch ), Kagir:Betonarme üzeri Kandıra Taşı çırpma kalıp

kagirahşap ofisi

02

KagirAhşap Ofisi

 Cumhuriyetköy- Beykoz- İstanbul   Yapım Yılı : 2008 ▪ Mimari: Erkan İnce ▪ Konstrüksiyon: KagirAhşap - Panel geçme ▪ Alanı: 600 m² ▪ Ahşap cinsi:Ladin lamine ahşap ▪ KagirAhşap ofisi olarak kullanılmaktadır.

ankarada külliye

03

Ankara'da Külliye

 Konsept proje

Beşiktaş İstanbul  Yapım Yılı : 2010 ▪ Mimari: Erkan İnce ▪ Konstrüksiyon :Lamine ahşap dörtlü kolon geçme ▪ Alanı:500 m² ▪ Çatı kaplaması: Kenetli bakır, çift cidarlı hava kanallı çatı ▪ Kolonlar : Geleneksel desenlerin modern yorumu ile mermer kakma.

barbaros hayrettin paşa iskelesi

04

Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi

kagirahşap sistem

KagirAhşap adını verdiğimiz kendimize özgü bir yapı sistemi ile yarı kagir ahşap binalar inşa etmekteyiz.

 

Betonarme çerçeve, lamine ahşap konstrüksiyon ve çift cidarlı ahşap duvarları entegre ederek geliştirip patentini aldığımız bu sistem çift konstrüksiyonlu olup yapılarda mükemmel sonuçlar vermektedir.

 

KORSELİ KONSTRÜKSİYON

KagirAhşap sistemde duvarlar ve döşemeler gerçek ahşaptan imal edilir. Bu bütün yüzeylerin %99 una tekabül etmektedir. Ahşap konstrüksiyon , kendi kendini zaten taşımaktadır ve ülkemizde olabilecek en büyük depreme dahi aldırmaz. Betonarme konstrüksiyon , BOŞ KAMYON gibidir. Kendi ağırlığını koşarak bile  taşıyabilir. Ama bu arada ikinci bir fonksiyonu daha vardır : "Ahşap konstrüksiyonu bir korse gibi sarmak , onu bir cendere içinde tutmak." BETON + AHŞAP = İYİ ORTAKLIK

 

Bu şekilde yapı çelik gibi sağlam  tüy gibi hafiftir. Amerikan sistemleri gibi tıkırdamaz, gıcırdamaz,rüzgarda uçmaz

05

KagirAhşap Sistem

İnşa ettiğimiz ahşap yapılar ile ilgili sizlerden gelen soruları cevaplamaya çalıştık. Bu sorular ve cevapları KagirAhşap web sayfasındadır.   Görmek için   >>>>>> 

06

car park doha

CAR PARK - DOHA

Konsept Proje

07

15  TEMMUZ  DEMOKRASİ   ŞEHİTLERİ  ABİDESİ

  • YouTube Social  Icon
Detaylı video 
şehitler abidesi

Konsept Proje

15  TEMMUZ  DEMOKRASİ   ŞEHİTLERİ  ABİDESİ

Gaziler Tepesi Kuzguncuk - İstanbul

15 Temmuz 2016’da milletimizin evlatları meydanlarda, sokaklarda canları pahasına eşsiz bir destan yazarak istikbalimize sahip çıkmıştır. Onlar bu vatan uğruna şehit ve gazi olarak tek yürek olduğumuzda yenilmeyeceğimizi bir kez daha ispat ettiler. Bize cesaretlerini, ruhlarını, bu güzel vatanı ve sevdiklerini emanet bıraktılar.

 

Bu emanetin Şehitler Köprüsü yanındaki tepede anıtlaştırılacağını ekranlarda Muhterem Cumhurbaşkanı’ndan duyar duymaz  çalışmaya başladım.

Şehitler Abidesi kare planlı, 24x24 m ölçülerinde 576 m2 alana oturmakta, dört bir yanındaki sütunlar ile 85 m yüksekliğe ulaşmaktadır. Dört bir yandaki sütunlar taş üzerine oyma olarak geleneksel Türk motifleri ile bezenmiştir. Yine dört bir yanda Türk motifleri ile yarı şeffaf zemin üzerine ay yıldızlı bayrağımız işlenmiştir. Dört bir yandaki yatay kuşaklarda “Fatiha Suresi” yer almaktadır.

Abidenin içinde şehitlerimizin anısını yaşatacak ses ve ışık gösterileri ( hologram ) yapılabilecektir.

 

“Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” düsturlarımızı - milli değerlerimizi modern form ile harmanlayarak -  asil milletimize yakışır sadelikte bir abide elde ettim. Yapıyı doğal taş ile inşa edilerek bin yıllara hitap edecek sağlamlık ve uzun ömre sahip olacak şekilde tasarladım.

Birinci yıldönümüne yetişmesi için yapılması gerekenleri de planladım. Yüce milletin bir ferdi olarak üzerime düşen görevi yapmış olmakla mutlu, huzurlu ve gururluyum.

Erkan İnce  Mimar İTÜ

Uzun ve açıklayıcı video  >>>>>>>>

08

Tasarlanan Ümraniye Camii

ümraniye camii
göz dolgu ev

09

Pisxala Oxoi

pisxala-oxoi.jpg

10

Mansion Forro e Samba

Konsept Proje

mansion forro e samba

11

Bişkek Belediye Binası - Kırgızistan

Konsept Proje

bişkek belediye binası

12

Ruhu olan satranç takımı, kimliği olan piyonlar, atlar, filler.

 

 

Hint mihracesi Shirham, sadrazamı Sissa Ben Dahir’in tasarladığı oyunu çok beğenir ve onu ödüllendirmek ister. Çünkü mihracenin hayatına bu yeni oyun satranç ile yepyeni bir renk gelmiştir.

“Dile benden ne dilersen”

Mihracenin isteği çok mütevazidir. Satranç tahtasının 1. Karesine 1, ikincisine 4, üçüncüsüne 4 ve devamında her kareye öncekinin iki katı buğday konulmasını ister.

Pek bilinen bir hikayedir bu. Sonuçta Sissa’nın istediği buğdayın 18.446.744.073.709.551.615 adet yani 400 milyar kiledir.Dünyanın bin yıllık üretimi!

O günden bu yana dünyada satranç oynanmaktadır. Kasparov, Fischer,Karpov..

Satranç  bir zeka oyunu. Bir sonraki hamleyi düşünmek yetmez. Bütün hamleleri ve alternatifleri göze almak gerekir. Haliyle konsantrasyon ve analitik beyin gerekiyor. Ama oyunda ruh yok, kimlik yok. Mesela piyonların hepsi birbirinin aynı. Piyoncuklara buna çok üzülüyordur. Atların ne atı olduğu, fillerin özelliklerinin ne olduğu belli değil. Daha konsantre olabilmek için bu oyuna bir yenilik getirmek gerektiğini düşünerek yepyeni bir paradigmadan oyuna bakıyorum.

Ben bunlara bir kimlik getirdim. Şöyle ki:

İlk sıradaki hücum piyonlarına en azından 1 den 8 e numara verdim. İkinci sıradaki piyonlara ise isim verdim:  Ali, Bob, Can, Dan, Kan, Luu, Tim, Uve. Atların biri Kırat diğeri Arab. Filler Afrika ve Asya isimlerine sahipler. Artık her bir satranç oyuncusunun bir kimliği var.

Oyunun herhangi bir anında herhangi bir oyuncunun ismine bakarak onun taaa nerelerden buraya geldiğini düşünerek oyun daha çabuk kavranabilir.

Kimlikli oyuncular ile yepyeni taktikler geliştirilebilir.

 

Satranç setinin oyuncuları yaklaşık bir çay bardağı boyutunda. Masa çivisiz ve geçme olarak monte edilebiliyor.

 Dataları okuyarak evinizde masayı ve tablayı yapabilirsiniz. Oyuncular için CNC gerekiyor. Datalar CNC ve robotlarda işlenebilecek,  3D yazıcılardan print edilebilecek niteliktedir.

satranç takımı

13

Yeni bir Türk müziği enstrümanı : TURKİ

turki

Müzik ile alakam amatörlük düzeyinde olsa bile, piyanonun yerini alacak bir Türk enstrümanı eksikliğini hep hissetmiştim. Çünkü piyano ile şarkılarımızın ve türkülerimizin bir çoğu çalınamıyordu. Gitarda da öyledir aslında. Perdeli veya notaları belirli bütün batı müziği enstrümanları öyledir. 

bunun sebebi batı müziğinin bizim müziğimize göre daha ilkel bir ses yapısına sahip. "İki tam bir yarım üç tam bir yarım." Hepsi bu kadar. Oysa Türk Müziği tam 53 sese sahip. ritimlerimiz de keza öyle.

Çünkü dünyanın en zengin kültürüne sahibiz.

Bir gün TURKİ yapımına giriştim. Aylarca çalışma sonunda başardım. Üstelik batıda örneği Marimba olarak bilinen enstrümandan çok daha üstün.Tasarımı daha iyi, sesi daha doğal ve dikkat: " SES AYRIŞTIRMASI MÜKEMMEL" 

" c2 c7 , 5 octaves symphonic marimba " tasarımı için  >>>>>>

rize camii

Rize Camii

Konsept Proje

14

Ankara Vali Konağı zarafeti ve işlevselliği ile dünyada seçkin yeri olan Türk Mimarisinin modern bir yorumudur. Geleneksel tekniklerden uzak kalmadan,  günümüz teknolojisinin avantajlarını yerinde kullanarak çağımızın tanığı bir yapı elde etmeye çalıştım: geçmişten geleceğe bu çağdan bir mektup. Türk Mimarisi Ögeleri: Yapıyı güneş, yağmur ve kardan koruyan geniş saçaklar, cumbalar, geniş saçakları dengeleyen payandalar, insanlarımızın rahmana sevgisinin sembolü olarak cephede ahşap süslemeler, geleneğimizin kişisel mahremiyete saygısının ifadesi olan kafesler. Okunaklı ve basit plan. Yapı, protokol katı ( yarı bodrum) betonarme, yaşama katları ise dünyanın gelişmiş ülkelerinde seçkin yapılarda kullanılan, iklim değişikliğine karşı bir önlem olarak kullananların “KARBON İZİ” ni özellikle belirttiği ve ayrıca milli sivil mimarimizin en önemli iki malzemesinden biri olan AHŞAP ile inşa edilecektir. Vali konağı  yaşam katları yaklaşık 1,000 m² olmak üzere toplam 2260 m² dir.

15

Ankara Vali Konağı

ankara vali konağı

16

Bir İstanbul Rüya Evi

bir istanbul evi

Ahşabın 15 Muhteşem Üstünlüğü

ahşap üstündür

1- Ahşap sanki  insan konforu için bahşedilmiştir

Ahşap evler insanlar için mükemmel konfor ortamı ve sağlıklı yaşam şartları oluştururlar. Bu ahşabın belirli özelliklerinden kaynaklanır :-  Ahşap doğal bir malzemedir. Bünyesinde radon gazı yoktur. Nefes alma özelliği radon konsantrasyonunu minimuma düşürür.-  Ahşap evlerde rutubet olmaz.-  Ahşabın ısı sığası çok azdır.

2- Ahşap yapılar depreme çok dayanıklıdır

Ahşap hafif ama sağlam bir malzemedir. Ağırlığının çok üstünde yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu özelliği ile yapı strüktüründe sağlamlık açısından betonarme ve çeliğe fark atmaktadır.Bu özelliği nedeniyle ahşap yapılar hafif olurlar ama diğer yapı malzemeleri kadar yük taşıyabilirler. Ahşap inşaat yapımı kolaydır. Ahşap elemanların birleştirilmesi beton ve çeliğe nazaran çok daha emniyetlidir.

Ahşap hafif ama sağlam bir malzemedir. Ağırlığının çok üstünde yük taşıma kapasitesine sahiptir. Bu özelliği ile yapı strüktüründe sağlamlık açısından betonarme ve çeliğe fark atmaktadır.Bu özelliği nedeniyle ahşap yapılar hafif olurlar ama diğer yapı malzemeleri kadar yük taşıyabilirler. Ahşap inşaat yapımı kolaydır. Ahşap elemanların birleştirilmesi beton ve çeliğe nazaran çok daha emniyetlidir.

3-  Ahşap yapılar prestijlidir

Ahşabın doğasında prestij vardır zaten... Buna tasarım ve uygulama kolaylığı da eklenince , Boğaziçi yalıları gibi hayranlıkla izlenen ve unutulmayan yapılar yapılmasına olanak verir. Günümüzün bilgisayar ile tasarım imkanları ve teknolojinin getirdiği imkanlar ile dünya çapında prestij simgesi yapılar yapılmaktadır.

4- Ahşap yapılar hormonsuzdur.

Post modernizmin tüketim kültürü yapı malzemelerine de sirayet etmiştir. Bugün yapılan yapılarda kullanılan çeşitli endüstriyel malzemelerin insan sağlığına hangi faydaları veya zararları olduğu konusunda pek bilgi sahibi değiliz. Ancak dikkatli gözler ve duyarlı beyinler doğal malzemeler ile endüstriyel malzemeler arasındaki bariz farkı görmektedir.Yaygın olarak kullanılan inşaat malzemelerinin bir çoğunda kanserojen olduğu aslında farkedilen ama bilimsel olarak henüz ispat edilememiş birçok zararlı madde vardır.Oysa ahşap yapılar doğaldır. Hormonsuzdur.

5-  Ahşabın bakımı kolaydır

Ahşap yapıların bakımı yeni gelişen emprenye teknikleri ve su bazlı boyalar ile son derece kolay hale gelmiştir. %100 doğal su bazlı ahşap koruyucular ile korunarak inşa edilen evlerin 10-15 yılda bir boyanması onları yüzyıllara dayanır hale getirmektedir.

6-  Ahşap yapılar uzun ömürlüdür

Ahşap evlerin dayanıksız olduğu çürüdüğü gibi yaygın bir kanaat vardır. Oysa gerçek bunun tam tersidir. betonarme ömrü yaklaşık 100 yıl ile sınırlı bir malzemedir. Çelik ise bakımı yapılmazsa betonarmeden çok daha kısa süre içinde paslanır.Oysa ahşap doğru kullanıldığında yüz yıllarca ayakta durmaktadır.Doğal taşlar ise binlerce yıllık insanlık macerasını bize ulaştıran en uzun ömürlü yapı malzemeleridir.

7-  İşletmesi kolaydır

Ahşap binaları kışın ısıtmak yazın ise soğutmak diğer yapı sistemleri ile inşa edilen binalara göre çok daha kolay ve ucuzdur.Bunun başlıca iki sebebi vardır: 
1-Düşük ısı tutma kapasitesi. ( Isı sığası)
Ahşap diğer yapı malzemelerine göre bünyesinde çok daha az ısı tutar. Bu pratikte şu sonucu doğurur:

Yazın ahşap gündüz güneş ışınlarından dolayı diğer yapı malzemelerine göre çok daha az ısınır. Ve yaz geceleri sabaha kadar soğuyarak ortamı ısıtmaya devam etmez. Kışın da tam tersi olarak diğer yapı malzemeleri gibi ortam içindeki enerjiyi absorbe etmediği için fazla enerjiye ihtiyaç göstermez.
2- Ahşap , izolasyon değeri yüksek bir malzemedir. ( lamda değeri düşüktür )

Dış ve iç arasındaki ısı farkından dolayı ısıyı bilinen ısı izolasyon malzemelerine yakın değerde izole eder.Örneğin, 1cm kalınlığındaki bir ahşap duvarın izolasyon değeri 16 cm kalınlığında bir tuğla duvara eşittir.

8- Ahşap çevreye uyumludur

Ahşap inşaat esnasında çevreyi kirletmez. Ekonomik ömrü bitince doğaya hemen geri döner.

15- Psikolojik etkisi olumludur.

9-  Ahşabın radon değerleri düşüktür

Beton evlerde 300-400 bekerel radon ölçülürken , ahşap evlerde bu 30 bekerel seviyesindedir.Dünya Sağlık Örgütü"ne göre dünyadaki akciğer kanserinin %15'ine RADON sebep oluyor. Radon topraktan havaya geçen doğal bir radyoaktif gazdır.

10- Genlerimizde dahi ahşap var.

Anadolu Dünya'da ahşap yapı kültürünün en geliştiği coğrafyaların başlarında gelmektedir. Dünyanın ahşap yapı kültürüne sahip Japonya gibi ülkelerinde bu gelenek yaşatılırken, bizde yüzeysel batı hayranlığı sonucu terk edilmesine ve hoyratça yok edilmesine rağmen kalan eserler toplum hafızamızın tazelenmesine yetip de artmaktadır.

11- Yangın performansı iyidir.

Ahşap, yangına karşı dayanma süresi önceden hesap edilebilen ve istenen dayanım süresine göre projelendirilebilen bir malzemedir. Ahşabın yanma esnasında yüzeyden içe doğru ilerleme hızı sabittir. Bir yapının örneğin 90 dakika (F90) yangına dayanması öngörülüyorsa, buna göre kesitler belirlenip yapı projelendirilir. Bu nedenle , esasen yanıcı bir malzeme olmasına rağmen, kontrol edilebilirliği dolayısıyla artık tercih edilmektedir.Ancak tedbir  alınmaz ise , YANAR! Ama günümüzde uygulanan bütün yapı sistemleri de yanar.Tıpkı ahşap gibi. Çelik sistemde yapılan binalar yaklaşık 18 dakikada (11 eylül saldırılarını anımsayın) yangına dayanamaz ve çöker.Betonarme binalar da yanar.Yandıktan sonra ayakta sadece binanın betonarme karkası kalır ki ; içerisindeki demirler mukavemetini kaybetmiş olduğu için kullanılamaz ve yıkılmaya mahkumdur. Bor menşeli ve su bazlı boyalar ile yanmazlık sağlanabilmektedir. Öyle ki ahşap EU standartlarında üst yanmazlık sınıfına bile girebilmektedir. 

12- Yıllar geçtikçe değeri artar

Popüler yapılar eskir ve eskidikçe değer yitirir. Ahşap yapılar ise şarap gibidir. Yıllandıkça değeri artar.

13- Büyük açıklıkları kolayca geçer

Dünya’da büyük açıklıkları geçmek için artık lamine ahşap kullanılıyor. Betonun ağırlığının getirdiği dezavantajlar ve çeliğin yangında anında çökmesi geniş açıklıklı  yapı yapanları ahşaba yöneltiyor.

14- Esnektir

Ahşap ile yapılan evler esnek ve konforludur.Bir an için , otomobilinizin lastiğinin demirden olduğunu düşünün. Esnek döşemeler ile rijit döşemeler arasında buna benzer konfor farlı olur. KagirAhşap sistemde , döşemeler çift cidarlı ahşaptır ve esnektir.

Eğer çocuğunuz veya torununuz varsa , düşmesinden korkmayın .Çünkü esnek döşeme , onun tehlikeli yaralar almasını önler.Mermer basamaklı bir merdivenden yaşlı bir insanın ayağının kayması çok mümkündür ve çoğunlukla bu ölüme sebep olur. Oysa ahşap basamaklı bir merdivenden düşme , ancak eziklere yol açar.

Tasarım Standartları

tasarım standartları

Ahşap yapılarda tasarım ilkelerim :

Ahşap yapıların tasarımında Avrupa Birliği bünyesinde  Structural Timber Design to Eurocode 5  kullanılmaktadır. Projelerimde  bu standarda uygun hareket ediyorum.

 

Kullanılacak malzeme için ise , ahşap elemanlarda  DK - DIN 1052 standardına  uygun lamine ahşap , bağlantı elemanlarında ise , EU onaylarına haiz ( ETA ) sertifikalı ürünler kullanıyorum.

 

İlgili standartları  KagirAhşap Yapı Sistemleri  web sayfasında buşabilirsiniz.

buselik konak

17

Buselik Konak

dünyadan ahşap yapı örnekleri

Dünyadan Ahşap Yapı Örnekleri

172.jpg

172.jpg

171.jpg

171.jpg

170.jpg

170.jpg

169.jpg

169.jpg

168.jpg

168.jpg

167.jpg

167.jpg

166.jpg

166.jpg

165.jpg

165.jpg

164.jpg

164.jpg

163.jpg

163.jpg

162.jpg

162.jpg

161.jpg

161.jpg

160.jpg

160.jpg

159.jpg

159.jpg

158.jpg

158.jpg

157.jpg

157.jpg

156.jpg

156.jpg

155.jpg

155.jpg

154.jpg

154.jpg

153.jpg

153.jpg

152.jpg

152.jpg

151.jpg

151.jpg

150.jpg

150.jpg

149.jpg

149.jpg

148.jpg

148.jpg

147.jpg

147.jpg

146.jpg

146.jpg

145.jpg

145.jpg

144.jpg

144.jpg

143.jpg

143.jpg

142.jpg

142.jpg

141.jpg

141.jpg

140.jpg

140.jpg

139.jpg

139.jpg

138.jpg

138.jpg

137.jpg

137.jpg

136.jpg

136.jpg

135.jpg

135.jpg

134.jpg

134.jpg

133.jpg

133.jpg

132.jpg

132.jpg

131.jpg

131.jpg

130.jpg

130.jpg

129.jpg

129.jpg

128.jpg

128.jpg

127.jpg

127.jpg

126.jpg

126.jpg

125.jpg

125.jpg

124.jpg

124.jpg

123.jpg

123.jpg

122.jpg

122.jpg

121.jpg

121.jpg

120.jpg

120.jpg

119.jpg

119.jpg

118.jpg

118.jpg

117.jpg

117.jpg

116.jpg

116.jpg

115.jpg

115.jpg

114.jpg

114.jpg

113.jpg

113.jpg

112.jpg

112.jpg

111.jpg

111.jpg

110.jpg

110.jpg

109.jpg

109.jpg

108.jpg

108.jpg

107.jpg

107.jpg

106.jpg

106.jpg

105.jpg

105.jpg

104.jpg

104.jpg

103.jpg

103.jpg

102.jpg

102.jpg

101.jpg

101.jpg

TBMM Başkanık Konutu

18

TBMM Başkanlık Resmi Konutu

limak termal butik otel

19

Limak Termal Butik Otel

ahşap kubbe

20

Üsküdar Nikah Salonu  Ahşap Kubbesi

21

Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri

fenerbahçe topuk yaylası

22

HAP Köşkü Üsküdar

HAP Köşkü Üsküdar

23

Tarihi Eser yeniden Yapım

tarihi eser yeniden yapım 1

24

Toscana Tarzı

toscana tarzı

24

Tarabyada Sıra Yalılar

tarabya sıra yalılar

25

Bakırköy İskelesi

bakırköy iskelesi
bostancı iskelesi

26

Bostancı İskelesi

kompozit kiriş deneyi

Kompozit ahşap kiriş deneyi

27

Kartal Konak Çaykara- Trabzon

kartal konak

28

Çengelköy Kır Kahvesi

çengelköy kır kahvesi

29

Eminönü İskeleleri

eminönü iskeleleri

30

Kuruçeşme'de iki ev

31

İnşa ettiğimiz çeşitli ahşap yapılar

çeşitli yapılar

31

sanatkarlar cihannüması

Cihangir Sanatkarlar Cihannüması

bottom of page