.

 
 

><
1/4
 

02

KagirAhşap Ofisi

 Cumhuriyetköy- Beykoz- İstanbul   Yapım Yılı : 2008 ▪ Mimari: Erkan İnce ▪ Konstrüksiyon: KagirAhşap - Panel geçme ▪ Alanı: 600 m² ▪ Ahşap cinsi:Ladin lamine ahşap ▪ KagirAhşap ofisi olarak kullanılmaktadır.

><
1/2
 

03

Ankara'da Külliye

 Konsept proje

Beşiktaş İstanbul  Yapım Yılı : 2010 ▪ Mimari: Erkan İnce ▪ Konstrüksiyon :Lamine ahşap dörtlü kolon geçme ▪ Alanı:500 m² ▪ Çatı kaplaması: Kenetli bakır, çift cidarlı hava kanallı çatı ▪ Kolonlar : Geleneksel desenlerin modern yorumu ile mermer kakma.

 

04

Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi

 

><
1/2

KagirAhşap adını verdiğimiz kendimize özgü bir yapı sistemi ile yarı kagir ahşap binalar inşa etmekteyiz.

 

Betonarme çerçeve, lamine ahşap konstrüksiyon ve çift cidarlı ahşap duvarları entegre ederek geliştirip patentini aldığımız bu sistem çift konstrüksiyonlu olup yapılarda mükemmel sonuçlar vermektedir.

 

KORSELİ KONSTRÜKSİYON

KagirAhşap sistemde duvarlar ve döşemeler gerçek ahşaptan imal edilir. Bu bütün yüzeylerin %99 una tekabül etmektedir. Ahşap konstrüksiyon , kendi kendini zaten taşımaktadır ve ülkemizde olabilecek en büyük depreme dahi aldırmaz. Betonarme konstrüksiyon , BOŞ KAMYON gibidir. Kendi ağırlığını koşarak bile  taşıyabilir. Ama bu arada ikinci bir fonksiyonu daha vardır : "Ahşap konstrüksiyonu bir korse gibi sarmak , onu bir cendere içinde tutmak." BETON + AHŞAP = İYİ ORTAKLIK

 

Bu şekilde yapı çelik gibi sağlam  tüy gibi hafiftir. Amerikan sistemleri gibi tıkırdamaz, gıcırdamaz,rüzgarda uçmaz

05

KagirAhşap Sistem

><
1/3

06

 

CAR PARK - DOHA

Konsept Proje

07

15  TEMMUZ  DEMOKRASİ   ŞEHİTLERİ  ABİDESİ

  • YouTube Social  Icon
Detaylı video 
 

Konsept Proje

15  TEMMUZ  DEMOKRASİ   ŞEHİTLERİ  ABİDESİ

Gaziler Tepesi Kuzguncuk - İstanbul

15 Temmuz 2016’da milletimizin evlatları meydanlarda, sokaklarda canları pahasına eşsiz bir destan yazarak istikbalimize sahip çıkmıştır. Onlar bu vatan uğruna şehit ve gazi olarak tek yürek olduğumuzda yenilmeyeceğimizi bir kez daha ispat ettiler. Bize cesaretlerini, ruhlarını, bu güzel vatanı ve sevdiklerini emanet bıraktılar.

 

Bu emanetin Şehitler Köprüsü yanındaki tepede anıtlaştırılacağını ekranlarda Muhterem Cumhurbaşkanı’ndan duyar duymaz  çalışmaya başladım.

Şehitler Abidesi kare planlı, 24x24 m ölçülerinde 576 m2 alana oturmakta, dört bir yanındaki sütunlar ile 85 m yüksekliğe ulaşmaktadır. Dört bir yandaki sütunlar taş üzerine oyma olarak geleneksel Türk motifleri ile bezenmiştir. Yine dört bir yanda Türk motifleri ile yarı şeffaf zemin üzerine ay yıldızlı bayrağımız işlenmiştir. Dört bir yandaki yatay kuşaklarda “Fatiha Suresi” yer almaktadır.

Abidenin içinde şehitlerimizin anısını yaşatacak ses ve ışık gösterileri ( hologram ) yapılabilecektir.

 

“Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” düsturlarımızı - milli değerlerimizi modern form ile harmanlayarak -  asil milletimize yakışır sadelikte bir abide elde ettim. Yapıyı doğal taş ile inşa edilerek bin yıllara hitap edecek sağlamlık ve uzun ömre sahip olacak şekilde tasarladım.

Birinci yıldönümüne yetişmesi için yapılması gerekenleri de planladım. Yüce milletin bir ferdi olarak üzerime düşen görevi yapmış olmakla mutlu, huzurlu ve gururluyum.

Erkan İnce  Mimar İTÜ

Uzun ve açıklayıcı video  >>>>>>>>

08

Tasarlanan Ümraniye Camii

><
1/2
 
 

09

><
1/4
 

><
1/2

11

Bişkek Belediye Binası - Kırgızistan

Konsept Proje

 

12

Ruhu olan satranç takımı, kimliği olan piyonlar, atlar, filler.

 

 

Hint mihracesi Shirham, sadrazamı Sissa Ben Dahir’in tasarladığı oyunu çok beğenir ve onu ödüllendirmek ister. Çünkü mihracenin hayatına bu yeni oyun satranç ile yepyeni bir renk gelmiştir.

“Dile benden ne dilersen”

Mihracenin isteği çok mütevazidir. Satranç tahtasının 1. Karesine 1, ikincisine 4, üçüncüsüne 4 ve devamında her kareye öncekinin iki katı buğday konulmasını ister.

Pek bilinen bir hikayedir bu. Sonuçta Sissa’nın istediği buğdayın 18.446.744.073.709.551.615 adet yani 400 milyar kiledir.Dünyanın bin yıllık üretimi!

O günden bu yana dünyada satranç oynanmaktadır. Kasparov, Fischer,Karpov..

Satranç  bir zeka oyunu. Bir sonraki hamleyi düşünmek yetmez. Bütün hamleleri ve alternatifleri göze almak gerekir. Haliyle konsantrasyon ve analitik beyin gerekiyor. Ama oyunda ruh yok, kimlik yok. Mesela piyonların hepsi birbirinin aynı. Piyoncuklara buna çok üzülüyordur. Atların ne atı olduğu, fillerin özelliklerinin ne olduğu belli değil. Daha konsantre olabilmek için bu oyuna bir yenilik getirmek gerektiğini düşünerek yepyeni bir paradigmadan oyuna bakıyorum.

Ben bunlara bir kimlik getirdim. Şöyle ki:

İlk sıradaki hücum piyonlarına en azından 1 den 8 e numara verdim. İkinci sıradaki piyonlara ise isim verdim:  Ali, Bob, Can, Dan, Kan, Luu, Tim, Uve. Atların biri Kırat diğeri Arab. Filler Afrika ve Asya isimlerine sahipler. Artık her bir satranç oyuncusunun bir kimliği var.

Oyunun herhangi bir anında herhangi bir oyuncunun ismine bakarak onun taaa nerelerden buraya geldiğini düşünerek oyun daha çabuk kavranabilir.

Kimlikli oyuncular ile yepyeni taktikler geliştirilebilir.

 

Satranç setinin oyuncuları yaklaşık bir çay bardağı boyutunda. Masa çivisiz ve geçme olarak monte edilebiliyor.

 Dataları okuyarak evinizde masayı ve tablayı yapabilirsiniz. Oyuncular için CNC gerekiyor. Datalar CNC ve robotlarda işlenebilecek,  3D yazıcılardan print edilebilecek niteliktedir.

 

13

Yeni bir Türk müziği enstrümanı : TURKİ

 

Müzik ile alakam amatörlük düzeyinde olsa bile, piyanonun yerini alacak bir Türk enstrümanı eksikliğini hep hissetmiştim. Çünkü piyano ile şarkılarımızın ve türkülerimizin bir çoğu çalınamıyordu. Gitarda da öyledir aslında. Perdeli veya notaları belirli bütün batı müziği enstrümanları öyledir. 

bunun sebebi batı müziğinin bizim müziğimize göre daha ilkel bir ses yapısına sahip. "İki tam bir yarım üç tam bir yarım." Hepsi bu kadar. Oysa Türk Müziği tam 53 sese sahip. ritimlerimiz de keza öyle.

Çünkü dünyanın en zengin kültürüne sahibiz.

Bir gün TURKİ yapımına giriştim. Aylarca çalışma sonunda başardım. Üstelik batıda örneği Marimba olarak bilinen enstrümandan çok daha üstün.Tasarımı daha iyi, sesi daha doğal ve dikkat: " SES AYRIŞTIRMASI MÜKEMMEL" 

" c2 c7 , 5 octaves symphonic marimba " tasarımı için  >>>>>>

 

Rize Camii

Konsept Proje

14

Ankara Vali Konağı zarafeti ve işlevselliği ile dünyada seçkin yeri olan Türk Mimarisinin modern bir yorumudur. Geleneksel tekniklerden uzak kalmadan,  günümüz teknolojisinin avantajlarını yerinde kullanarak çağımızın tanığı bir yapı elde etmeye çalıştım: geçmişten geleceğe bu çağdan bir mektup. Türk Mimarisi Ögeleri: Yapıyı güneş, yağmur ve kardan koruyan geniş saçaklar, cumbalar, geniş saçakları dengeleyen payandalar, insanlarımızın rahmana sevgisinin sembolü olarak cephede ahşap süslemeler, geleneğimizin kişisel mahremiyete saygısının ifadesi olan kafesler. Okunaklı ve basit plan. Yapı, protokol katı ( yarı bodrum) betonarme, yaşama katları ise dünyanın gelişmiş ülkelerinde seçkin yapılarda kullanılan, iklim değişikliğine karşı bir önlem olarak kullananların “KARBON İZİ” ni özellikle belirttiği ve ayrıca milli sivil mimarimizin en önemli iki malzemesinden biri olan AHŞAP ile inşa edilecektir. Vali konağı  yaşam katları yaklaşık 1,000 m² olmak üzere toplam 2260 m² dir.

15

Ankara Vali Konağı

1/1
 

16

Bir İstanbul Rüya Evi

 

9-  Ahşabın radon değerleri düşüktür

Beton evlerde 300-400 bekerel radon ölçülürken , ahşap evlerde bu 30 bekerel seviyesindedir.Dünya Sağlık Örgütü"ne göre dünyadaki akciğer kanserinin %15'ine RADON sebep oluyor. Radon topraktan havaya geçen doğal bir radyoaktif gazdır.

10- Genlerimizde dahi ahşap var.

Anadolu Dünya'da ahşap yapı kültürünün en geliştiği coğrafyaların başlarında gelmektedir. Dünyanın ahşap yapı kültürüne sahip Japonya gibi ülkelerinde bu gelenek yaşatılırken, bizde yüzeysel batı hayranlığı sonucu terk edilmesine ve hoyratça yok edilmesine rağmen kalan eserler toplum hafızamızın tazelenmesine yetip de artmaktadır.

11- Yangın performansı iyidir.

Ahşap, yangına karşı dayanma süresi önceden hesap edilebilen ve istenen dayanım süresine göre projelendirilebilen bir malzemedir. Ahşabın yanma esnasında yüzeyden içe doğru ilerleme hızı sabittir. Bir yapının örneğin 90 dakika (F90) yangına dayanması öngörülüyorsa, buna göre kesitler belirlenip yapı projelendirilir. Bu nedenle , esasen yanıcı bir malzeme olmasına rağmen, kontrol edilebilirliği dolayısıyla artık tercih edilmektedir.Ancak tedbir  alınmaz ise , YANAR! Ama günümüzde uygulanan bütün yapı sistemleri de yanar.Tıpkı ahşap gibi. Çelik sistemde yapılan binalar yaklaşık 18 dakikada (11 eylül saldırılarını anımsayın) yangına dayanamaz ve çöker.Betonarme binalar da yanar.Yandıktan sonra ayakta sadece binanın betonarme karkası kalır ki ; içerisindeki demirler mukavemetini kaybetmiş olduğu için kullanılamaz ve yıkılmaya mahkumdur. Bor menşeli ve su bazlı boyalar ile yanmazlık sağlanabilmektedir. Öyle ki ahşap EU standartlarında üst yanmazlık sınıfına bile girebilmektedir. 

13- Büyük açıklıkları kolayca geçer

Dünya’da büyük açıklıkları geçmek için artık lamine ahşap kullanılıyor. Betonun ağırlığının getirdiği dezavantajlar ve çeliğin yangında anında çökmesi geniş açıklıklı  yapı yapanları ahşaba yöneltiyor.

 

Tasarım Standartları

 
 

17

 
 

18

TBMM Başkanlık Resmi Konutu

 

19

Limak Termal Butik Otel

><
1/4
 

20

Üsküdar Nikah Salonu  Ahşap Kubbesi

21

Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri

 

22

 

HAP Köşkü Üsküdar

23

Tarihi Eser yeniden Yapım

 

24

><
1/2
 

24

Tarabyada Sıra Yalılar

 

25

><
1/7
 
 

26

Bostancı İskelesi

><
1/3
 

27

Kartal Konak Çaykara- Trabzon

 

28

Çengelköy Kır Kahvesi

><
1/2
 

29

Eminönü İskeleleri

1/1
 

30

Kuruçeşme'de iki ev

><
1/2

31

><
1/2
 

31

 

Cihangir Sanatkarlar Cihannüması

><
1/4