top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Hayal gibi ahşap kule


PENDA + TMBER ahşap kule önerisi doğa ve kültür arasındaki boşluğu kapatıyor

Sürdürülebilir ve ekolojik tasarımlar konusunda uzmanlaşmış olan PENDA mimarları, Toronto'daki modüler ve doğal yüksek katlı bir kule önermek için ahşap danışmanlarıyla bir araya geldiler. Ahşap kule, 62 metre yükseklikte ve 1800 metrekarelik yerleşim alanlarından ve 550 metrekarelik ortak alanlarda, kafe, çocuk bakım merkezi ve komşu topluluk için atölyelerden oluşan 18 katlı bir binadır.

Mimarlar, mimarinin doğayı, kültürü ve insanları daha iyi bir yaşam kalitesini elde etmek için bağlamak için bir köprü görevi gördüğüne inanıyor. 'Şehirlerimiz çelik, beton ve camdan oluşan bir meclis. Şehri dolaşıp aniden ağaçlardan ve bitkilerden yapılmış bir kule görürseniz, ilginç bir kontrast yaratacaktır "diye belirtiyorlar . 'Ahşapın sıcak, doğal görünümü ve cephede büyüyen bitkiler binayı hayata geçiriyor ve bu çevre dostu gelişmeler ve kentsel peyzajımızın sürdürülebilir genişletilmesi için bir model olabilir'.

Bu projedeki en önemli unsurlardan biri, binada bulunan ahşap ve mühendislik ahşap teknolojinin yenilikçi kullanımı. Kule sadece ana yapı elemanı olarak büyük ahşap panelleri kullanmakla kalmaz aynı zamanda cephe olarak ahşap kaplamalı panellere sahiptir. Büyük kapılar, konuklar için bitki ve sebze saksıları için yer sağlar. Teraslardaki botanik, her bir daire için şehrin yoğunluğunda belirli bir derecede gizlilik yaratan özel bir bahçe sunmaktadır. 'Bu bağlantı, gerçek bir ekolojik yüksek katlılığın geliştirilmesine yardımcı oluyor, sakinlerine daha taze bir hava sağlıyor ve daha düşük bir karbon ayak izi sunuyor.' diyor TMBER'in CEO'su Mark Stein.
50 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page