top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

İsveç'te ahşap apartmanlar.
İsveç‘te yeni inşa edilen 8 katlı ahşap konutlar. Duvarlar ve döşeme masif ahşap. İnşaat, taşınabilir bir çatı altında kuru bir ortamda yapılmıştır.

Limnologen, ana yapı malzemesi olarak ahşap kullanılarak inşa edilen 134 apartmanlı sekiz katlı bir bina.

Ahşap yapılar düşük enerji tüketen binalardır.

Bina, ahşap yapı teknolojisini desteklemeyi ve Växjö'deki modern ahşap şehri yaratmayı amaçlayan Valle Broar'ın bir parçası. Limnologen, İsveç'teki ahşap esaslı ilk yüksek yapıdır ve İsveç'teki ve yurtdışındaki üniversitelerde aktif olan ahşap yapım konusunda önde gelen uzmanlarla yakın işbirliği içinde yürütülmekte ve değerlendirilmektedir.

Çevresel faydalar

Ahşap binalarda pek çok çevresel fayda var. Malzeme, üretim sırasında düşük karbon salınımı yapar ve ömrü boyunca karbonu bağlar. Ahşap üretimi enerji açısından verimli, sonlu kaynakları göz ardı etmez ve ahşap binalar ömür boyu diğer binalara göre daha az enerji tüketirler. Konutlar metrekare ve yıl başına yalnızca 65 kWh enerji tüketiyor.

Ahşap bina, özellikle de ön imalatın yüksek seviyede olanları, esnektir ve yapı elemanlarının geri dönüştürülmesi mümkündür. Yaşam döngüsünün sonunda materyalin çökelmesi gerekmez, ancak yanma ve ısıya ve elektriğe dönüştürülebilir. Çevresel faydalara, yanmaz olması ve iyi bir çalışma ortamı yaratması gibi diğer istenen nitelikler ortaya çıkmaktadır.364 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page