top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Ziraat Bankasının Sembol Binası Mongeri'den


1925 yılında projesi başlatılan ve 1929 yılında inşaatı tamamlanan tarihi Genel Müdürlük Binamız, İtalyan Mimar Guilo MONGERİ’nin eseri olup, Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi yapılarındandır. Adı geçen Mimar İtalyan olduğu halde, tarihi Binamızda Türk Milli Mimari üslubunu devam ettirmiş ve mimari projeyi hazırlarken ileride doğabilecek ihtiyaçları da göz önünde bulundurmuştur. Milano’da doğan proje mimarı Guilo Mongeri, uzun yıllar Türkiye’de kalmış, İstanbul Sanayii Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi) Mimarlık Bölümü Öğretmenliğinde bulunmuştur.

Binamızın arsası 26 Şubat 1926 tarihinde teslim alınmış ve fiilen inşaata geçilmiştir. Binamız 1929 yılı sonunda tamamlanmış ve 26 Kasım 1929 tarihinde İsmet İnönü ve Büyük Millet Meclisi Başkanı Kazım Özalp Paşa ile resmi açılış töreni gerçekleşmiştir.

Selçuklu ve Osmanlı süsleme sanatı ile zenginleştirilen ve geniş mermer kaplamalı holler, yüksek tavanlar, kemerler, ayna ve kristal camlar, renkli vitray cam ve çini süslemeler gibi ayrı özelliklere ve estetik güzelliklere sahip Genel Müdürlük Binamız, Ankara’nın karakteristiğini çizen sayılı sembollerinden birisi olmuştur.42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page