top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Eski Bir Tapınak yazıtı


1991 yılında, Samsun'da yaşıyordum. Ofisime hırpani bir adam geldi. Para isteyecek zannetim ama yanılmışım. Cebinden bir kağıt çıkardı ve, o kağıttaki metni bilgisayarda yazıp basmamı rica etti. Yarın gelip alsam olur mu? diye sorarak ayrıldı. Birdaha da gelmedi. Kim olduğunu bilmiyorum.Verdiği metin aşağıda. Virgülüne dokunmadım. Zaten çok düzgün bir el yazısı ve doğru imla ile yazılmış idi.Metni yazdım, bordo renkli fon kağıdının üzerine beyaz kağıt yapıştırdım ve tanıdıklarıma yılbaşı tebriği olarak gönderdim. Bazı arkadaşlarım duvara astılar. Hala duvarlarında.

Bu metni bazen kısmen bazen de değişmiş olarak çeşitli yerlerde görüyorum. 1996 dan bu yana nette yayınlıyorum. benden mi yayıldı yoksa bu metin hakikaten bir tapınak yazısı mıdır, doğrusu bilmiyorum.

Gürültü patırtının ortasında sükunetle dolaş ; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Bağışla ve unut ; ama kimseye teslim olma.

İçten ol .Telaşsız , kısa ve açık seçik konuş.Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları. Çünkü , Dünya’ da herkesin bir öyküsü vardır.

Yalnız planlarının değil , başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen. Hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen , yaşamında bir an bile çalışmış olmazsın. İşini öyle sev ki , başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol . Sevmediğin zaman sever gibi yapma.Çevrene önerilerde bulun ama , hükmetme.İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki; insanlığın asırlardır öğrendikleri , sonsuz uzunluktaki bir kumsalda tek bir kum taneciğinden fazla değildir.

Aşka burun kıvırma sakın;o çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için , her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.

Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an,ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki ,o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür.

Yılların geçmesine öfkelenme ; gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe.Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme.

Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman , yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü ,dünya karşılaştığın fırtınalarla değil ; gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir.Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki , evreni yargılamak imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.

Hatırlar mısın doğduğun zamanları : sen ağlarken herkes sevinçle gülümsüyordu. Öyle bir ömür geçir ki,herkes ağlasın öldüğünde ve sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, şefkatli, bağışlayıcı ol. Unutma ki , eninde sonunda bütün servetin sensin.

Görmeye çalış ki ,bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen ,Dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekanıdır.

XENTİUS MÖ X ASIR


42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page