top of page

Burada yazdığım konuların uzmanı değilim. Ortalama biriyim. Sadece yaşadıklarımı anlatıyorum. Okuyanların bunların uzman görüşü olmadığını ve içinde yanlışlar olabileceğini dikkate alması gerekir.

 

 

Yaklaşık bir yıldır Cryptocurrency ile ilgileniyorum. İlgilendikçe, daha da ilgimi çekiyor ve yavaş yavaş bu dünyanın içine çekiliyorum.

 

Araştırmalarım amatörce.

 

Geçenlerde  bir nükleer bomba ile karşılaştım. Pimi çekilmiş ve patlamaya hazırlanıyor !

 

Kuran-ı Kerimde Allah çoğunlukla, “ Ey iman edenler ! “ diye bizlere hitap eder. “ Ey inananlar! ” şeklinde değil.

 

“İman” kavramı geçen bin beş yüz yıl içinde içeriği boşalarak bambaşka bir şekle, ilk anlamından çok uzağa evrilmiştir. Çoğunlukla İman ine inanç kavramlarının benzer olduğunu sanıyor insanlar. Oysa gerçek öyle değil. 

 

Arapça  M ve N kök harflerinden tabanında güven kavramı olan türev kavramlar üretir. Bunu bilenlerin bir bölümü ise şöyle yorumlar: “Allaha güven, gerisine karışma.. O her şeyi halleder!”

 

Aslında Allah , “Ey iman edenler!” diye bence bazılarımıza hitap etmektedir. Bu bazılarımız  da Allahın hitabını  bence şöyle anlamaktadır:

 

“ Yer çekimi, rüzgar, su, suyun buharlaşıp gökyüzünden tekrar su olup yere dökülmesi, suyun sıcaklık düşünce katılaşması, DNA, eko sistem gibi Allahın ayetlerini dikkatle izle; Allahın sana verdiği akıl, fikir, vicdan, muhakeme, feraset, basiret , görme, işitme, duyma, koklama, düşünme gibi melekleri tam kapasite ile kullan!  Ama yetmez, sonra da her ne gerekiyorsa, onu yapmak için eyleme geç! “

 

Şimdi gelelim patlamaya hazır nükleer bombaya.Bombayı görünce doğrusu dünyayı yönetenlerin ya da yönettiğini sananların biz ortalama insanlara nazaran “ İMANSIZ “ olduğunu gördüm.

 

Bu imansızların dünyayı getirdiği nokta kısaca şudur:

 

Dünyada insanların ürettiğinin karşılığı kadar para gerekirken, çok, çok, daha çok, aklın almayacağı kadar çok “ karşılıksız çeklerle” dünyayı doldurmuşlar ve insanları kandırmışlar.

 

Şimdi büyük depremi bekleyin. Şiddetini tahmin bile edemiyorum. Ama yarattığı tsunami şimdiye kadar bilinenin kat be kat üstünde olacak. Ve bunun geri dönüşü yok.

 

İşte bomba aşağıda. Ben bu bombayı   sitesinde buldum. Tam olarak algılanmıyordu çünkü aynı anda ekranda görme imkanı olmadığı için, kıyas yapılamıyordu.

 

http://money.visualcapitalist.com/worlds-money-markets-one-visualization-2017/

 

Ben sadece kıyas yapılacak duruma getirdim. Artık değerlendirme okuyanlara ait. herkese kabı kadar!

bottom of page